Czym są tłuszcze nasycone i gdzie się znajdują?

Czym są tłuszcze nasycone i gdzie się znajdują

Tłuszcze zwierzęce, czyli tak zwane nasycone tłuszcze odgrywają niezwykle ważną rolę. Choć często mówi się, że są niezdrowe, ich niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i funkcjonowania organizmu. Zatem pewne jest to, że nasycone kwasy tłuszczowe w diecie muszą znaleźć się obowiązkowo. Sprawdź, co to są kwasy tłuszczowe nasycone i jakie jest dzienne zapotrzebowanie na tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. 

tłuszcze nasycone

Co to tłuszcze nasycone?

Tłuszcze nasycone, czyli inaczej kwasy nasycone to tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Wbrew pozorom są one ważne dla funkcjonowania organizmu, ale należy spożywać je w odpowiednich ilościach. Wyróżnia je stała konsystencja w temperaturze pokojowej. Ponadto są odporne na utlenianie. Ponieważ charakteryzują się wysoką temperaturą dymienia, można wykorzystywać je do obróbki termicznej, czyli np. do smażenia. 

Wybierając produkty spożywcze zawierające tłuszcze nasycone, zalecamy kierowanie się ich jakością. Dotyczy to przede wszystkim mięsa i ryb. Osoby, które nie tolerują tych produktów lub z różnych powodów nie chcą ich spożywać, mogą dostarczać te tłuszcze do organizmu poprzez regularną suplementację. 

Niedobór nasyconych kwasów tłuszczowych prowadzi do negatywnych skutków dla organizmu. przede wszystkim źle wpływa na jego funkcjonowanie, zdrowie i samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać je regularnie, ale we właściwych ilościach. Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na zwierzęcy tłuszcz i czy kwasy tłuszczowe nasycone są zdrowe, dowiesz się, czytając dalej. 

zapotrzebowanie na tłuszcze nasycone

Jaką rolę w organizmie pełnią tłuszcze nasycone?

Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego pełnią ważną rolę w organizmie człowieka. Przede wszystkim mają korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Dlatego trzeba spożywać je regularnie, ale w ograniczonych ilościach. 

Nasycone kwasy zwane tłuszczami wchodzą w skład błon komórkowych. Wpływają pozytywnie na działanie układu nerwowego, a do tego ułatwiają wchłanianie witamin A, D, E i K. To właśnie tłuszcz zwierzęcy jest doskonałym źródłem energii. Ma także właściwości termoizolacyjne. 

Odpowiednia ilość tłuszczów nasyconych obecna w organizmie przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu. Inspirując się doświadczeniami dietetyków z całego świata podpowiadamy, jak przygotowywać posiłki, aby zjadając je, móc jednocześnie dostarczać do organizmu tłuszcz nasycony. Jednak wielu naszych czytelników decyduje się na gotowy catering dietetyczny, bo dzięki temu nie muszą tracić czasu na gotowanie. I to jest jak najbardziej dobre rozwiązanie. 

dzienne zapotrzebowanie na tłuszcze nasycone

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na tłuszcze nasycone?

Zgodnie z wytycznymi żywieniowymi, dzienne zapotrzebowanie organizmu na tłuszcze przy diecie o kaloryczności 2000 kcal wynosi 70 g. W tej porcji powinno znajdować się 20 g kwasów nasyconych. Trzeba tylko pamiętać, że każdy człowiek ma inną budowę ciała. Różnice w masie, wzroście, czy też codziennej aktywności przyczyniają się do zupełnie innego zapotrzebowania na tłuszcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego

Bardzo ważne jest, aby nie przekraczać dozwolonej normy. Zbyt duże spożywanie tłuszczów nasyconych prowadzi do zwiększenia tłuszczowej masy ciała. A przecież nie chodzi tu o to, by tyć, ale dostarczać organizmowi wartości odżywcze i to, co daje mu siłę. Dlatego tym bardziej dieta pudełkowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które zamierzają stosować się do zaleceń w zakresie zdrowego żywienia. 

gdzie jest tłuszcz nasycony

W jakich produktach są tłuszcze nasycone?

Kwas tłuszczowy nasycony występuje w wielu produktach. Dzięki temu można łatwo znaleźć dla siebie te, które nie tylko mają korzystny wpływ na zdrowie, ale też smakują. Ponieważ jest ich całkiem sporo, nie trzeba zbyt długo zastanawiać się, jakie posiłki przygotować. Kwasy tłuszczowe nasycone znajdują się w takich produktach spożywczych jak:

 • tłuste mięsa
 • smalec
 • podroby
 • ser żółty
 • masło
 • śmietana
 • miąższ kokosowy
 • olej palmowy i kokosowy
 • ciastka
 • ciasta
 • batony
 • frytki
 • dania typu fast food

Ponieważ jak już wiadomo, kwasy tłuszczowe nasycone zdrowe są tylko wtedy, gdy są spożywane w ograniczonych ilościach, trzeba zwracać uwagę na to, z czym łączy się poszczególne produkty, przygotowując posiłki. Te akurat zawierają najwięcej kwasów.