Ranking dieta odchudzająca

co to jest dieta odchudzająca

Zdrowa dieta odchudzająca – sekret utraty wagi

Osiągnięcie smukłej sylwetki to obecnie cel wielu osób. O ile istnieje mnóstwo sposobów na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów, o tyle jedynie niektóre z nich są w stanie zapewnić Wam długotrwałe efekty. Jaka dieta odchudzająca będzie najlepszym rozwiązaniem i o czym należy pamiętać w swoim codziennym jadłospisie?

Deficyt kaloryczny podczas redukcji masy ciała

Istotą spadku masy ciała jest spożywanie mniejszej ilości kalorii niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie. Należy pamiętać, że jest to wartość indywidualnie przeliczana na podstawie wzrostu, wagi, płci czy poziomu aktywności fizycznej. Każda osoba, która planuje odchudzanie powinna więc znaleźć odpowiedni kalkulator i sprawdzić, ile kalorii w ciągu dnia powinna spożywać, aby utrzymać aktualną wagę. Warto przeliczyć również wartość podstawowej przemiany materii, aby podczas ustalania założeń dietetycznych nie zejść poniżej tzw. PPM. 

Deficyt kaloryczny powinien wynosić od 300 do 500 kcal dziennie. Taka zdrowa dieta odchudzająca pozwoli Wam zrzucić około 0.5 kg tygodniowo, co jest optymalnym i bezpiecznym wynikiem dla większości osób. 

co to jest dieta odchudzająca

Postaw na jakość posiłków!

Jednym z najczęściej zadawanych pytań w tematyce diet jest „co jeść na diecie odchudzającej?”. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak powinny wyglądać zdrowe posiłki, co w rezultacie prowadzi do niedoborów witamin, a w skrajnych wypadkach nawet do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Jak dobierać posiłki, aby chudnąc i czuć się dobrze?

Jak się okazuje, jadłospis diety odchudzającej powinien zawierać w sobie pełnowartościowe źródła wszystkich składników odżywczych. Szczególną uwagę warto przyłożyć do odpowiedniego poziomu białka, warzyw i owoców. Ważne miejsce w każdej diecie stanowią również zdrowe źródła tłuszczów i węglowodanów. Jednocześnie warto zaznaczyć, że spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków pozwoli Wam zachować uczucie sytości na dłużej, a co za tym idzie, ułatwi utrzymanie deficytu kalorycznego. 

Pamiętajcie, aby ze swoich posiłków nie wykluczać żadnego z wcześniej wymienionych makroskładników. Każde danie staraj się opierać na źródłach błonnika (m.in. owocach czy warzywach), białka (np. chude mięso, twarogi), tłuszczy (awokado, oliwa z oliwek) oraz węglowodanów (np. produkty zbożowe). Dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji zyskacie nie tylko smukłą sylwetkę, ale też dobre samopoczucie i energię na cały dzień.

Aby schudnąć trzeba jeść!

Diety odchudzające zostały na przestrzeni lat owiane złą sławą i często kojarzą się z ogromnymi restrykcjami czy głodówkami. W rzeczywistości utrata masy ciała może być jedynie skutkiem ubocznym wprowadzenia do swojego życia zdrowych nawyków żywieniowych. Jednym z takich zwyczajów jest spożywanie odpowiedniej ilości posiłków w ciągu dnia – dlaczego warto o to zadbać? 

Jedzenie regularnych i odpowiednio zbilansowanych posiłków wpływa na utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi. Dla Was oznacza to redukcję zachcianek, uczucia głodu oraz chęci na spożycie ulubionych słodyczy czy przekąsek. Jeżeli więc zmagasz się z napadami głodu lub zjadasz nadmierne porcję jedzenie – wprowadzenie regularności w diecie może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Pamiętajmy również, że zapewnianie naszemu organizmowi stałego dostępu do energii jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania, a wprowadzanie okien żywieniowych nie przyniesie nam żadnych korzyści. 

co to jest dieta odchudzająca
czego nie jeść na diecie odchudzającej

Pamiętaj o aktywności

Zdrowa dieta to nie tylko odpowiednio dobrane posiłki i wysokojakościowe produkty. Bardzo pomocna w drodze do osiągnięcia smukłej sylwetki okazuje się być aktywność fizyczna. Dzięki ćwiczeniom nie tylko zbudujecie mięsnie, ale również zapewnicie sobie dużą dawkę endorfin. Co więcej, treningi pomagają spalić dodatkowe kalorie, a co za tym idzie, dają Wam możliwość łatwiejszego trwania w deficycie nawet wtedy, gdy w ciągu dnia pozwolicie sobie na większą ilość jedzenia. 

tania dieta pudełkowa

Pamiętaj o nawodnieniu

Wiele osób zapomina o ogromnym wpływie wody na nasz organizm. Wspomaga ona przede wszystkim nasz metabolizm, a co za tym idzie – przyśpiesza odchudzanie i może znacząco ułatwić ten proces. Co więcej, wpływa ona korzystnie na wygląd i zdrowie skóry oraz eliminuje toksyny z organizmu. Warto też pamiętać, że picie dużej ilości wody niweluje uczucie głodu, co może być szczególnie pomocne podczas redukcji. 

Jeżeli picie wody w ciągu dnia przychodzi Wam z trudem i nie możecie przyzwyczaić się do sięgania po nią w czystej postaci, dobrym rozwiązaniem będzie dodanie do niej świeżych lub mrożonych owoców. Dzięki temu woda zyska smak, co może być świetną i zdrową zachętą.

Słuchaj swojego organizmu

Najskuteczniejsza dieta odchudzająca to taka, która jest przyjemnością. Organizm podczas redukcji będzie z Wami współpracował, między innymi wskazując momenty głodu i sytości. Dzięki temu zyskacie pewność, że zapewniacie swojemu ciału to, czego aktualnie potrzebuje. 

Jeżeli picie wody w ciągu dnia przychodzi Wam z trudem i nie możecie przyzwyczaić się do sięgania po nią w czystej postaci, dobrym rozwiązaniem będzie dodanie do niej świeżych lub mrożonych owoców. Dzięki temu woda zyska smak, co może być świetną i zdrową zachętą.

Jak utrzymać dietę odchudzającą na własną rękę?

Pamiętanie o regularności, dostosowanej do siebie ilości kalorii, odpowiednim poziomie makroskładników oraz witamin nie należy do najłatwiejszych zadań. Planowanie zbilansowanych posiłków z wyprzedzeniem jest nie tylko czasochłonne, ale i trudne. Prowadzenie diety odchudzającej samemu może być monotonne, a co za tym idzie – szybko się nudzi. Dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcą się pozbyć zbędnych kilogramów będzie catering dietetyczny, który każdego dnia dostarczy Wam pełen pakiet odpowiednio zbilansowanych i dopasowanych do potrzeb posiłków. Smacznie, szybko i profesjonalnie!