Weganizm staje się coraz popularniejszy, choć jeszcze do niedawna był mocno krytykowany za niedobór ważnych dla organizmu składników. Dziś wiele osób decyduje się na tak radykalne zmiany żywieniowe ze względów zdrowotnych. Dlatego przejście na weganizm w ich przypadku wcale nie jest takie łatwe, jak może się wydawać. Oto kilka porad, jak się z tym wyzwaniem uporać.
Jak przejść na weganizm?
Pierwszym krokiem w kierunku przejścia na weganizm, jest zdobycie wiedzy na temat prawidłowego żywienia i komponowania składników. Należy mieć na uwadze, że tylko wtedy, gdy organizm otrzymuje cenne dla niego mikroskładniki i makroskładniki, dieta ta jest rzeczywiście zdrowa. Przygotowując posiłki, trzeba dbać o obecność aminokwasów egzogennych, witaminy B12, a także kwasów omega-3. Równie ważne są wapń, żelazo oraz witamina C. Pod żadnym pozorem nie wolno zapominać o białku. Biorąc pod uwagę produkty akceptowane na diecie wegańskiej, należy doszukiwać się go w roślinach strączkowych, orzechach i zbożach. Z kolei wspomniane wcześniej kwasy omega-3 są obecne w nasionach chia, orzechach włoskich i oleju z alg. Bardzo ważne jest zatem, aby poznać listę zalecanych produktów, a także zabronionych. Trzeba też wiedzieć, jak łączyć ze sobą poszczególne składniki, by tworzyć wartościowe, pożywne i smaczne posiłki. Zatem wiedza na temat diety wegańskiej jest podstawą, od której należy zacząć.
Osoby decydujące się na przejście na dietę wegańską muszą też mieć do tego odpowiednie podejście. Bo stosowanie owej diety powinno być już stylem życia, a nie tylko chwilową zmianą dotychczasowych nawyków żywieniowych. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy sobie poradzi, a nie musi wcale stosować się do zasad weganizmu, może powinien od razu zrezygnować. Przejście na dietę musi być świadome i konsekwentne. Warto zatem zacząć od poznania produktów wegańskich i wypróbowania ich. Dobrze jest również zapoznać się z przepisami kulinarnymi, by sprawdzić, czy przyrządzanie posiłków wegańskich będzie zajmowało dużo czasu. Trzeba też koniecznie wziąć pod uwagę to, że weganie poza dietą dość mocno zwracają uwagę także na inne aspekty życia. Przykładowo rezygnują z kosmetyków zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego, czy też testowane na zwierzętach. Stopniowe wprowadzanie tych zmian może pomóc w całkowitym przejściu na dietę wegańską.
Kolejna bardzo ważna kwestia to wsparcie ze strony specjalistów. Jeżeli ktoś tylko tak po prostu uznał, że od teraz będzie weganem, nic wielkiego się nie stanie, jeżeli jednak mu nie wyjdzie. Gdy dieta jest zalecana ze względów zdrowotnych, bardzo ważne jest, by w niej wytrwać. Wówczas warto zasięgnąć porady specjalistów. Konsultacja z doświadczonym dietetykiem to najlepszy sposób na wprowadzenie w tajniki weganizmu. Oceni on stan zdrowia, ustali zapotrzebowanie kaloryczne, a następnie zaplanuje jadłospis odpowiadający potrzebom konkretnego organizmu. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, zaproponuje też suplementację. Tym bardziej, jeżeli dieta wegańska musi być stosowana ze względów zdrowotnych, warto skontaktować się z dietetykiem.
Catering wegański – wsparcie w przygotowywaniu posiłków
Chcąc skupić się głównie na samych zasadach dotyczących wegańskiego odżywiania i opanować je do perfekcji, warto gotowanie powierzyć specjalistom. Niech zajmą się tym ludzie od cateringu. Catering wegański obejmuje przygotowanie posiłków zgodnie z zasadami tej charakterystycznej diety, a także dostawę gotowych dań w pudełkach umożliwiających wygodne przechowywanie. Dzięki temu nie trzeba zastanawiać się co ugotować, co kupić, ani też martwić, co zrobić z resztkami jedzenia. Catering to oszczędność nie tylko czasu, ale wbrew pozorom również pieniędzy.
Catering dietetyczny wegański to świetny wybór nie tylko ze względu na wygodę i brak konieczności samodzielnego gotowania. Jego zaletą jest również to, że dostarczone posiłki są różnorodne i bogate w cenne składniki odżywcze. Są przede wszystkim dostosowane pod względem kaloryczności do indywidualnych potrzeb zamawiającego. Jest to tym bardziej pomocne w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą dietą i do końca nie wiedzą, jakie produkty wybierać i w jaki sposób je łączyć, aby dostarczyć do organizmu to, czego potrzebuje.
Posiłki dostarczane w ramach wykupionego cateringu to gotowe dania na cały dzień. Niektóre z nich wymagają jedynie podgrzania dla uzyskania lepszego smaku. Ne trzeba zatem skupiać uwagi na przepisach, zakupach i gotowaniu. Można skupić się na wprowadzeniu w życie tych ważnych dla danej diety zasad. Jest to zatem ogromne ułatwienie dla wszystkich, którzy jeszcze do tej pory nie mieli okazji przygotowywać wegańskich posiłków, ani też ich spożywać. Samo to, że muszą przyzwyczaić się do nowego trybu odżywiania i jeszcze dotąd nieznanych smaków, może być prawdziwym wyzwaniem.
W cateringach pracują dziś nie tylko kucharze, ale i dietetycy. W niektórych firmach można więc liczyć na kompleksową obsługę, w tym również na wsparcie doświadczonego dietetyka. Konsultacja online to wygada i oszczędność czasu. By zamówić jedzenie do domu czy pracy, też nie trzeba wychodzić na miasto. Wszystko można załatwić telefonicznie lub przez internet.
Dieta wegańska to mnóstwo zalet
Podsumowując, wegańska dieta jest dla wielu osób kompletną nowością. Dlatego przejście na zupełnie nowe zasady może być dość trudne, a przyzwyczajenie się do nowych nawyków żywieniowych, może trwać bardzo długo. Najważniejsze jest to, by bardzo dobrze poznać tę dietę, a także listę produktów akceptowanych i zabronionych. Warto też przejrzeć przepisy, aby zorientować się, jakie posiłki można jeść, jak gotować i ocenić, czy gotowanie to jest czasochłonne. Ostatecznie warto zasięgnąć rady doświadczonego dietetyka, a co do posiłków, zamówić catering. Gotowe jedzenie w pudełkach to wygoda, bezpieczeństwo i pewność co do składników, które się w nich znajdują.
Sama dieta wegańska generuje szereg korzyści zdrowotnych. Sportowcom pomaga osiągać lepsze wyniki w swoich dyscyplinach, otyłym utrzymać wagę na zdrowym poziomie. Dieta ta przede wszystkim chroni przed wieloma chorobami. Pozwala też żyć w zgodzie ze środowiskiem i zwierzętami. Warto więc z zaangażowaniem podejść do nowych zmian żywieniowych.