Kiedy brać koenzym Q10?

kiedy brać koenzym q10

Koenzym Q10 to substancja wytwarzana przez organizm. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki. Z wiekiem ilość produkowanego koenzymu ulega zmniejszeniu, a to prowadzi do niewłaściwego działania organizmu. Trzeba wówczas zadbać o suplementację, najlepiej suplementem zawierającym naturalny koenzym Q10. 

koenzym q10 kto powinien stosować

Kto powinien stosować koenzym Q10?

Koenzym Q10 wytwarza energię w komórkach niezbędną do ich prawidłowego działania. Ponadto stabilizuje błony komórkowe, obniża ciśnienie krwi, działa przeciwmiażdżycowo, a także stymuluje układ odpornościowy. 

Z niedoborem koenzymu Q10 zmagają się najczęściej osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną, intensywnie uprawiające sport, palące papierosy i żyjące w zanieczyszczonym środowisku. Jego poziom można uzupełniać na różne sposoby, na przykład wzbogacając dietę odpowiednimi produktami spożywczymi. Są to ryby, brokuły, oleje, podroby, szpinak oraz produkty pełnoziarniste. 

Znacznie wygodniejszą opcją jest suplementacja. Wybór preparatów w kapsułkach jest bardzo duży, a wygoda ich stosowania jeszcze bardziej zachęca do wyboru właśnie tego sposobu. Pytanie tylko, kto tak naprawdę powinien suplementować koenzym Q10?

Suplementacja koenzymu Q10 jest wskazana u osób cierpiących z powodu chorób układu krążenia, cukrzycy, choroby Alzheimera i Parkinsona. Zaleca się regularne sięganie po koenzym Q10 w kapsułkach w przypadku intensywnej pracy fizycznej, wyczynowego uprawiania sportów i przy paradontozie. Stosowanie tego suplementu jest rekomendowane w terapii nadciśnienia oraz zawału serca. Wielokrotnie przeprowadzane badania wykazały, że utrzymywanie koenzymu Q10 na właściwym poziomie jest też wskazane u osób chorujących na miażdżycę i chorobę niedokrwienną serca. 

Koenzym Q10 jest produkowany w organizmie. Jednak wraz z upływem lat, dokładnie po 35. roku życia ilość tej substancji ulega znacznemu zmniejszeniu. Jego niewystarczająca ilość przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne. Dlatego osoby już w średnim wieku powinny zadbać o właściwą suplementację, zażywając odpowiednią dawkę tej substancji. 

Należy pamiętać, że niski poziom koenzymu Q10 mogą powodować niektóre choroby, jak na przykład nadczynność tarczycy, choroby układu krążenia, zaburzenia mięśniowe, nowotwory, czy choroby neurodegeneracyjne. Wpływ na to ma również stres i nadmierna aktywność fizyczna. Dlatego z niedoborem tym mogą zmagać się coraz młodsze osoby, zależnie od ich stanu zdrowia i trybu życia. 

kiedy stosować koenzym q10

Kiedy i jak stosować koenzym Q10?

Sposób stosowania koenzymu Q10 powinien być dostosowany do potrzeb konkretnego organizmu. W tym przede wszystkim do wieku, zdrowia osoby zamierzającej stosować produkt i sposobu leczenia. Najlepiej, aby dawkę tego suplementu dobrał specjalista. Ma większą wiedzę na temat i samego produktu, i zasad prawidłowego przyjmowania tej niezwykle ważnej dla organizmu substancji, ale i możliwej do przedawkowania. 

Należy podkreślić, że nie ma konkretnych wytycznych co do sposobu stosowania koenzymu Q10. Wynika to chociażby z faktu, iż wybór tych suplementów jest ogromny, a każdy producent przekazuje konkretne zalecenia co do częstotliwości czy dawki, jaką należy zażywać. To przede wszystkim dlatego, że każdy z tego typu produktów może mieć inną dawkę składnika aktywnego orz składników ułatwiających wchłanianie. Dokładne zalecenia znajdują się na opakowaniu lub w ulotce. 

Nie ma też jednoznacznych informacji wskazujących na to, czy preparat powinno się stosować rano, czy wieczorem. Mówi się jednak, że ubichinol w płynie można zażywać o dowolnej porze dnia. Kapsułki najlepiej łykać w trakcie posiłków. Wiadomo jednak, że mając pod ręką konkretny produkt, lepiej w pierwszej kolejności zapoznać się z treścią ulotki, czyli z zaleceniami producenta. 

Koenzym Q10 można przyjmować przez dłuższy czas. Wielokrotnie przeprowadzano badania, w których wykazano, że długotrwałe stosowanie substancji w umiarkowanej ilości (nawet przez kilka lat) nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Poza tym trzeba mieć świadomość, że pierwsze efekty zażywania suplementu są zwykle widoczne dopiero po upływie 2-3 miesięcy. Dlatego dłuższe stosowanie koenzymu Q10 jest nawet wskazaniem. 

Szybkość działania suplementu zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od formy produktu, porcji czystego koenzymu Q10, a także stosowania się do zaleceń producenta. Warto też przy okazji wspomnieć, że nadmiar koenzymu jest rzadkością, ponieważ organizm ma zdolność do samoregulacji jego ilości. Jednak stosując suplement zawierający dużą dawkę tej substancji, można wywołać skutki uboczne. Działania niepożądane to biegunka, zawroty głowy, ból brzucha, nudności, a nawet alergie skórne. 

Dlatego niezwykle ważne jest, aby stosować suplement zgodnie z zaleceniami producenta i nigdy nie przekraczać ustalonej dawki. Jeszcze lepiej robić to pod okiem specjalisty, a przynajmniej po wcześniejszej konsultacji. Dzięki temu przyjmowanie suplementu będzie o wiele bezpieczniejsze. Podczas wizyty u lekarza warto poinformować go o pozostałych, stosowanych już lekach, tak by wszystkie te preparaty nie kolidowały ze sobą. 

koenzym q10 zalety

W skrócie o koenzymie Q10

Podsumowując, każdy organizm potrzebuje koenzymu Q10 do prawidłowego funkcjonowania. Każdy tę substancję wytwarza, jednak wraz z upływem lat, w coraz mniejszych porcjach. Ilość tę zmniejszają też takie czynniki jak regularne uprawianie, sportów, nadmierny wysiłek fizyczny, czy stres. Dlatego trzeba zadbać o właściwą suplementację. Jest to najlepszy sposób na utrzymanie koenzymu Q10 na właściwym, zdrowym poziomie. Dzięki temu organizm funkcjonuje prawidłowo, a osoba, która dba o suplementację, czuje się dobrze. 

Wybierając suplement, trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Niewątpliwie jednym z nich jest dawka samego koenzymu Q10. Zaleca się sięganie po naturalną substancję. Przy wyborze preparatu dobrze jest również sprawdzić sposób dawkowania. Ostatecznie wybrany produkt nie powinien wywołać negatywnego odczucia, ani też najmniejszych wątpliwości, ale jeszcze bardziej zachęcić do regularnego zażywania suplementu.