Kalkulator poziomu tkanki tłuszczowej – Pomiar kaliperem (3 punkty)

Mężczyzna
Kobieta
mm
mm
mm
lat
Szacowany procent tkanki tłuszczowej:
Ocena sylwetki:

Instrukcja pomiaru:

  • Klatka piersiowa (mężczyźni): Zmierz skośnie fałdę w połowie odległości między pachą a sutkiem (dla mężczyzn).
  • Brzuch (mężczyźni): Zmierz pionową fałdę 2 cm na prawo od pępka (dla mężczyzn).
  • Triceps (kobiety): Zmierz pionową fałdę w połowie odległości między ramieniem a łokciem z tyłu ramienia (dla kobiet).
  • Nad biodrem (kobiety): Zmierz skośną fałdę nad kością biodrową, poniżej przedniej części pachy (dla kobiet).
  • Udo: Zmierz pionową fałdę w połowie odległości między biodrem a kolanem (dla obu płci).

Uwaga: Wynik jest szacunkowy i może się różnić od rzeczywistego poziomu tkanki tłuszczowej. Dla bardziej dokładnych pomiarów zalecane są metody profesjonalne.

Więcej informacji: https://medium.com/@fitliferegime/calculate-body-fat-with-3-site-caliper-jackson-pollock-7dead3c1dc0a

Kategorie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej:

KategoriaMężczyźni (% BF)Kobiety (% BF)
Minimalna ilość tłuszczu2-5%10-13%
Sportowcy6-13%14-20%
Fitness14-17%21-24%
Akceptowalna18-24%25-31%
Otyłość>25%>32%

Kalkulator poziomu tkanki tłuszczowej obejmujący pomiar kaliprem na trzech punktach jest narzędziem bardzo przydatnym dla osób, którym zależy na smukłej sylwetce. 

Kaliper to narzędzie pomiarowe, jakie w trakcie pomiaru powinno być ułożone prostopadle do fałdu skórnego, w odległości około 1 centymetra od palców. Następnie należy zwolnić nacisk na zacisk i odczekać sekundę lub dwie, aby ustabilizowała się tarcza. Każdy wynik powinien być zapisany z dokładnością do 0,5 milimetra. Najlepiej wykonać minimum dwa pomiary w każdym z wyznaczonych miejsc, tym samym modelem, uśredniając wyniki.

Obliczenie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie na podstawie pomiarów fałdów skórnych jest precyzyjne, wobec czego zawsze wysuwa się właściwe interpretacje. Jeśli ktoś nie chce robić tego samodzielnie, to może skorzystać z podpowiedzi doświadczonych ekspertów. 

 

Pomiary są odmienne dla kobiet i mężczyzn, a pozyskane z nich liczby zapisuje się w milimetrach. W pierwszej kolejności wyznaczana jest gęstość ciała. Później zaś, z uzyskanego wskaźnika obliczany jest procent tkanki tłuszczowej. 

Mężczyźni

  • Gęstość ciała = 1,10938 – (0,0008267 x suma fałdów skórnych) + (0,0000016 x kwadrat sumy fałdów skórnych) – (0,0002574 x wiek). 

Kobiety

  • Gęstość ciała = 1,0994921 – (0,0009929 x suma fałdów skórnych) + (0,0000023 x kwadrat sumy fałdów skórnych) – (0,0001392 x wiek). 

Procent tkanki tłuszczowej = ((4,45 / gęstość ciała) – 4,50) x 100. 

  • Mężczyzna. Złap fałdkę skośną w połowie odległości pomiędzy przednią linią pachwową a brodawką sutkową (pomiar dla klatki piersiowej). Później złap pionową fałdę dwucentymetrową na prawo od pępka (pomiar dla brzucha). Żeby dokonać pomiaru uda, złap pionową fałdę na przedniej stronie uda, w połowie odległości pomiędzy rzepką a fałdem pachwinowym, znajdującym się w górnej części uda. 
  • Kobieta. Żeby zmierzyć triceps zrób pomiar po zaciśnięciu pionowego fałdu na tylnej linii środkowej górnej części ramienia, w połowie odległości pomiędzy wyrostkiem barkowym a wyrostkiem łokciowym, trzymając ramię rozluźnione z boku. Kolejno, złap fałd skośny tuż nad grzebieniem biodrowym, w górnej części kości biodrowej (pomiar dla brzucha). Udo zmierz w ten sam sposób, jak mężczyźni. 

Dokonaj szczegółowych pomiarów, a następnie zaplanuj swoje treningi i ciesz się smukłą sylwetką!