Płatki orkiszowe – jakie mają właściwości i wartości odżywcze

jak działa catering

Płatki orkiszowe są często wybieranymi płatkami, z uwagi na to, jak cenne właściwości dla zdrowia ma orkisz. Zgniecione ziarna orkiszu są najmniej przetworzone, a sposób ich pozyskiwania pozwala na zachowanie większej ilości składników odżywczych. Dlatego zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat tego produktu, aby przekonać się, czy również dla Ciebie będzie wartościowy. 

Jakie są właściwości zdrowotne płatków orkiszowych? 

Orkisz jest uważany za zdrowszy wariant aniżeli inne odmiany pszenicy. W jego składzie znajduje się bowiem więcej białka, tłuszczu oraz błonnika. Ma też sporo witamin
i minerałów, takich jak: wapń, potas, magnez, czy żelazo. Stwierdzono w nim również obecność rodanidu, który jest naturalnym antybiotykiem. Dlatego płatki orkiszowe mają właściwości przeciwbakteryjne. Dowiedziono, że płatki orkiszowe obniżają poziom cholesterolu, ze względu na znajdujące się w nich kwasy omega – 3. Wpływają one również bardzo dobrze na samopoczucie oraz dodają energii. Regularne jedzenie płatków orkiszowych wspiera regenerację komórek, a także poprawia wygląd i kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Obecność włókna pokarmowego pozwala na dłużej zaspokoić uczucie sytości,
a także odpowiada za wyregulowanie cyklu wypróżnień. Płatki orkiszowe mają mniejszy indeks glikemiczny aniżeli płatki owsiane, wobec czego mogą być spożywane przez diabetyków. Ponadto mają też mniej kalorii. 

Płatki orkiszowe to wartościowy dodatek do diety, z uwagi na to, jakie mają składniki odżywcze oraz smak. Zaliczają się do lekkostrawnych i nie zawierają glutenu,
wobec czego układ pokarmowy przyswaja je bardzo łatwo. Systematyczne jedzenie płatków orkiszowych jest pomocne w budowaniu odporności oraz wspiera procesy trawienne.
Z uwagi na to, że badania wskazują, iż obniżają poziom cholesterolu, to zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. 

Jeśli chodzi o wartość energetyczną, to w 100 gramach płatków orkiszowych jest tylko 330 kalorii. Zawierają one również:

  • 2,7 grama tłuszczy, 
  • 10,8 grama białka, 
  • 63 gramy węglowodanów.

Wykorzystanie płatków orkiszowych 

Przede wszystkim płatki orkiszowe wykorzystuje się do przygotowania śniadania. Są bardzo dobrym dodatkiem do musli, granoli oraz do pożywnych koktajli. Można je spożywać na surowo, jak i  po obróbce cieplnej. Są lepszym wyborem niż inne płatki, ponieważ ich wartość odżywcza jest faktycznie imponująca. 

Poza śniadaniami płatki orkiszowe nadają się również do przygotowywania kotletów warzywnych i placuszków wegańskich. To także dobry zagęszczacz zup albo sprawdzony zamiennik mąki w słodkich wypiekach. Można je również spożywać z owocami.