Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

catering tło

Każdy rodzic wie, że zachęcenie dziecka do zjadania warzyw i owoców zamiast słonych przekąsek czy czekoladek graniczy z cudem. Zdrowa żywność jest pozbawiona chemicznych wzmacniaczy smaku, a co za tym idzie, jest to pozycja wyjątkowo nieatrakcyjna dla maluchów. Dorośli wiedzą jednak, że odpowiednie nawyki żywieniowe powinny być wprowadzane już od najmłodszych lat życia. Co można zrobić, aby zadbać o zdrowie swoich podopiecznych, a jednocześnie uniknąć płaczu i kłótni? Przygotowaliśmy kilka porad, które znacząco ułatwią ten trudny etap.

Proces rozwoju dziecka

Odżywianie odgrywa ogromną rolę w procesie rozwoju młodego organizmu. Poprzez odpowiednio dobrane, pełnowartościowe artykuły spożywcze jesteśmy w stanie dostarczyć ogromne ilości składników odżywczych, które okazują się niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, nerwowego czy ruchowego. Co więcej, bogata w białko i wapń dieta korzystnie wpłynie zarówno na rozwój układu kostnego, jak i na poziom energii malucha. Odpowiednie odżywianie zapobiegnie również pojawieniu się wielu niedoborów, które mogą nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Co można zrobić?

Jak jednak postępować, aby zachęcić dziecko do sięgania po zdrowsze alternatywy? Oto kilka rad, które mogą zmienić Waszą codzienność.

  • Pozwól wybierać

Robienie zakupów z dzieckiem nie należy do najprostszych czynności. Należy jednak pamiętać, że najmłodsi uwielbiają się czuć ważni! Robiąc wspólne zakupy powinniśmy więc dać im możliwość wyboru zdrowych produktów m.in. warzyw czy owoców. W ten sposób zyskacie nie tylko spokojniejsze zakupy. Jak się okazuje, maluchy znacznie chętniej sięgać będą po artkuły, które wybrali sami!

  • Kolorowe posiłki

Nuda na talerzu to coś, czego dzieciaki nie znoszą. Podczas przygotowywania potraw postaraj się więc zadbać o różnorodność zarówno kolorów, jak i tekstur. W tym przypadku świetnie sprawdzą się warzywa pokrojone w przeróżne kształty – zaciekawią oraz zachęcą malucha do ich spróbowania.

  • Pobudź kreatywność

Mówi się, że kreatywność dzieci nie zna granic. Świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie jej jako zachęty do zdrowego jedzenia. Dla przykładu, warto zorganizować gry i zabawy edukacyjne, które będą stopniowo uświadamiać dziecku wagę odpowiedniego żywienia. Dobrym pomysłem okaże się również zaproszenie malucha do kuchni. Wspólne przygotowywanie zdrowych posiłków będzie nie tylko świetną formą spędzania wspólnie czasu. Okazuje się, że dzieciaki o wiele chętniej spróbują dań przygotowanych własnoręcznie.

  • Zdrowe nagrody

Staraj się pokazać swojemu podopiecznemu zdrowe podejście do jedzenia. Nie demonizuj poszczególnych artykułów spożywczych, a bardziej skupiaj się na pokazaniu dobrych stron zdrowych zamienników. Warto również chwalić swoich najmłodszych za wybieranie lepszych wersji żywieniowych. Pomoże im to lepiej zauważać, które produkty spożywać częściej, a których unikać.

A dla tych wyjątkowo wybrednych…

Co jednak zrobić, gdy żadna z powyższych metod nie przynosi pożądanych rezultatów? Warto przemycać owoce i warzywa w posiłkach tak, aby nie było ich na pierwszy rzut oka widać! Dobrą opcją okazują się zupy krem czy owocowe smoothie. Taka sama ilość wartości odżywczych w innej, bardziej przystępnej dla dzieci formie.

Bądź dla dziecka wzorem!

Faktem jest, że najmłodsi uczą się poprzez obserwacje. Nie bez powodu maluchy często przejmują zachowania i powiedzenia osób starszych, z którymi spędzają dużo czasu. Oczywistym jest, że dziecko widzące rodzica sięgającego po słodzone napoje i niezdrowe przekąski będzie mniej chętne do jedzenia warzyw i owoców. Staraj się więc zadbać na początku o swoje nawyki żywieniowe – dobre zwyczaje przejdą wtedy na Twoich podopiecznych.

Pamiętaj również o odpowiedniej ilości posiłków w ciągu dnia. Przyzwyczajanie malucha do jedzenia pięciu, pełnowartościowych dań sprawi, że taki model żywienia będzie dla niego w przyszłości czymś zupełnie normalnym. Zadbaj również o to, aby w Twojej kuchni zawsze znalazły się zdrowe przekąski (np. owoce), po które dziecko będzie mogło łatwo sięgnąć.

Podsumowując…

Warto zaznaczyć, że każde dziecko jest inne. Jedni już po małej zachęcie z dużą ochotą sięgną po zdrowe artykuły spożywcze, a inni będą potrzebować na to więcej czasu. Jedno jest jednak pewne – warto uzbroić się w cierpliwość i konsekwencję. Wpojone nawyki żywieniowe zostaną w końcu z Waszymi pociechami już na całe życie i mogą znacząco wpłynąć na ich przyszłość.